Unity 3D Oyunlar

Unity 3D Oyunlar
Unity 3D Oyunlar

19 Aralık 2012 Çarşamba

Grimm Kardeşlerin Masalları

Grimm Kardeşler
Google bugün yani (20.12.2012) tarihinde "Grimm Kardeşlerin Masalları" isimli doodle ile karşımıza çıktı. Grimm kardeşlerin masalları hakkında yazımızın devamında ufak bir wiki makalesi vereceğiz. Google ana sayfasında çıkan logonun sağ ve solundaki ok tuşlarını kullanarak yada direkt logoya tıklayarak oluşturulmuş logoların tamamını görebilirsiniz. En sonunda "Grimm kardeşlerin masalları" google arama sayfasına yönleneceksiniz.

Grimm Kardeşlerin Masalları
Grimm Kardeşlerin Masalları (Google logo)

Grimm Kardeşler Kimdir:

Grimm Kardeşler: Jacob Grimm (1785-1863) ve Wilhelm Grimm (1786-1859), tanınmış iki Alman masal yazarıdır. Grimm Kardeşler çeşitli mahalli lehçeleri incelemişler, daha sonra köy köy, kasaba kasaba dolaşarak, akşam sohbetlerinde yüzyıllardan beri anlatılagelen eski Alman şiirlerini, efsanelerini ve masallarını derleyip, edebi bir üslupla yeniden yazıp 1812'den sonra Çocuk ve Yuva Masalları (Kinder und Hausmärchen) adı altında yayınlamışlardır. Bugün dünyanın her yerinde tanınan ve dinlenen bu masallar, Alman dilinin bütün inceliklerini taşır. Çünkü Grimm Kardeşler, bütün bu masal derlemeleri sırasında Alman dilini bütün teferruatıyla incelemişler ve dilin bugünkü durumunu almasına büyük hizmette bulunmuşlardır. Grimm kardeşler 4 Ocak 1785 ve 24 Şubat 1786 tarihlerinde memur bir ailede dünyaya gelirler. Grimm kardeşlerin sonrasında üç erkek ve bir kız kardeşleri daha olur. Bu kardeşlerden 1790-1863 tarihleri arasında yaşayan Ludwig Emil Grimm günümüzde de tanınan bir ressam ve grafikçidir. Jacop ve Wilhem Grim çocukluk ve okul yıllarını Hanau ve Stainau yöresinde geçiren Grimm kardeşlerin kişilikleri ve aile değerleri çocukluklarını geçirdikleri bu köyde, yaşadıkları yerin atmosferinden etkilenerek gelişir. 1796'da babaları Philipp Wilhelm Grimm'in ölmesiyle onbir yaşındaki Jacob Grimm bu erken yaşında kendini ailenin küçük reisi olur. Bu dönemlerinde Grimm kardeşlerin ekonomik ihtiyaçlarını 10 yıl kadar süreyle Kasselli soylu teyzeleri üstlenir. Kaynak: Wiki

Google'ın "Grimm kardeşlerin masalları" için yaptığı logoların tamamı için yazımızın devamına bakabilirsiniz. (Google ana sayfasında logo üzerine tıkladığınızda da logoları görebiliyorsunuz, sonraki günlerde görülebilmesi için eklenmiştir)Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Popüler Yayınlar