Unity 3D Oyunlar

Unity 3D Oyunlar
Unity 3D Oyunlar

11 Ağustos 2012 Cumartesi

Windows Live Mail Full Yedekleme

Windows Live Mail Nedir 

Birden fazla mail hesabını (@hotmail, @gmail, @mynet, @live.mail vs.) bir yerden kontrol etmenizi sağlayan ve masaüstünde çalışan bir programdır. Kullandığınız bütün mail adreslerini aynı yerden kontrol edersiniz ve hepsine ayrı ayrı oturum açmanıza gerek kalmaz. Programı açtığınızda gelen bütün mesajlar bir sayfada görünür. Gelen epostalara cevap verirken kullanacağınız e posta adresini kayıtlı olan adresler arasından seçebilirsiniz.

Windows Live Mail Full Yedekleme


Windows Live Mail Yedekleme

Windows live mail programı masaüstünde çalıştığı için içerisinde kayıtlı olan hesap bilgileri ve epostalar da bilgisayarınızın hard diskinde kayıt olur. Bilgisayarınıza formatladığınızda eğer yedek alınmadıysa kayıtlı olan bütün mesaj ve hesaplarda silinmiş olur. Bunu önlemek için windows live mail yedekleme yapmamız gerekir. Alt satırda adresi verilen (Windows 7) sayfanın yedeğini alıp formattan sonra aynı yere tekrar yapıştırmak bir nevi işe yarıyor. (Ben bu zamana kadar bu şekilde kullanıyordum). Yalnız bu şekilde yaptığımızda klasör yapısında bozulmalar oluyordu ve hesap bilgilerini ayrıca yedeklemek gerekiyordu.

C:\Users\<user name>\AppData\Local\Microsoft\Windows Live Mail

Windows Live Mail Full (Tam) Yedekleme

Windows live mail tam yedekleme yaptığımızda ise gelen mesajlar ve hesaplar sorunsuz bir şekilde yedeklenmiş oluyor ve ayrıca dosyaların bulunduğu klasörüde değiştirmemiş oluyoruz. Yani windows live mail eposta dosyaları ayrı bir diskte oluyor ve formatlama yaparken taşıma işlemi yapmamış oluyoruz.

Windows Live Mail Yedekleme Resimli Anlatım


Windows Live Mail Full Yedekleme
Resimde gösterilen ok işaretlerini takip edip "Posta" ayarları sayfasını açın.
Windows Live Mail Full Yedekleme
Açılan "Seçenekler" penceresinden ok işareti ile gösterilmiş "Gelişmiş" ve ardından "Bakım" butonuna tıklayın.
Windows Live Mail Full Yedekleme
Açılan "Bakım" penceresinden "Depo Klasörü" butonuna tıklayın.
Windows Live Mail Full Yedekleme
"Depo Klasörü" butonundan sonra "Saklama Yeri" penceresi açılacak ve buradan "Değiştir" diyerek yedekleme yapacağınız (Devamlı olarak kullanılacak) klasörü belirliyoruz.
Windows Live Mail Full Yedekleme
Burda dikkat edeceğimiz nokta, belirleyeceğimiz klasör artık windows live mail programının kullanacağı saklama klasörü olacak. Farklı bir disk seçerseniz formatlama sırasında dosya taşıma işi yapmanıza gerek kalmaz. Formatlama sonrasında yapmanız gereken sadece "Saklama Yeri" ni tekrar belirlemek olacaktır.
Not: Yazımızda anlatılan Windows Live Mail Yedekleme işlemleri "Windows Live Mail 2011" ve "Windows Live Mail 2012" için geçerlidir. Bu işlemi daha önce windows live mail 2011 de yaptıysanız, windows live mail 2012 güncellemesi sonrası ayarlarınız aynen kalacaktır. Windows live mail 2012 güncellemesi (Türkçe) için Windows Temel Parçalar kurulum dosyasını (wlsetup-web.exe) indirebilir ve güncellemeyi tamamlayabilirsiniz.

2 yorum:

  1. peki bu işlemi yapınca bundan sonraki mailleri farklı bir klasöre almış oluyoruz öncekileri nasıl taşıyacağız

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Tam yedek aldığınız için hiçbir değişiklik olmuyor, eskiden nasılsa yedek sonrası da aynı oluyor.

      Sil

Popüler Yayınlar