Unity 3D Oyunlar

Unity 3D Oyunlar
Unity 3D Oyunlar

14 Nisan 2011 Perşembe

Google Chrome Profil ve Temp Klasörü Değiştirme

Google Chrome Profil ve Temp Klasörü DeğiştirmeGoogle chrome kullanırken Temp (geçici) dosyaları Yerel Disk C içerisinde depolar. Biz bu depolama işini başka bir disk içerisinde yapmak istiyorsak aşağıdaki yöntemi uygulamamız yeterli olacaktır. Bu uygulamayı yaptığımızda google chrome profil dosyalarınıda taşımış olacağız. Yerel diskinizde bir sorun yaşasanız dahi yeni diskinizdeki tarayıcı dosyalarınıza birşey olmayacaktır.

Örneğin disk (G) içerisinde Google/Chrome/User Data klasörü yaratıyoruz. Masa üstünde yada başlat menüsünde Google Chrome kısayolunu bulup üzerine sağ tıklıyoruz ve özellikler diyoruz. Karşımıza yukarıdaki resimdeki gibi bir görüntü çıkacaktır. Penceredeki "Hedef" kısmında gelip en sonuna aşağıdaki kodu ekliyoruz:

--user-data-dir="G:\Google\Chrome\User Data"

Dikat! kısa yola eklediğimiz G:\Google\Chrome\User Data bu dosya yolu sizin bilgisayarınızda değişik olabilir kendi diskinizin dosya yolunu yazmanız gerekiyor.

Bu uygulamayı yaptıktan sonra tamam diyerek pencereyi kapatıyoruz. Uygulamayı yaptığımız kısayolu kullanarak chrome tarayıcısını açtığımızda artık yeni klasör kullanılacaktır. Eğer daha önceki tarayıcı ayar klasörünü bu yeni klasöre taşımadıysak kullandığımız tarayıcı ayarlarını göremeyebiliriz. Eski ayarlarımızı yeni klasöre taşımak için şurdaki "Google Chrome Yedekleme" yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bu uygulamayı SSD disk kullanan kullanıcılarımız önemseyebilirler. SSD disk kullanımı arttıkça SSD disklerde performans kaybı yaşandığı için temp dizinlerini başka diske aktararak (SSD) disk kullanımını azaltabilirler.

Not: Bu yazımız, Google chrome temp klasörü değiştirme, yedekleme, profil klasörü değiştirme gibi soruların yanıtı olacaktır.

Not 2: Bu uygulama değişiklik yaptığınız kısayoldan ulaşımlarda geçerlidir. Chrome'u başka kısayoldan açarsanız eski ayarları (Klasör) kullanacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar