Unity 3D Oyunlar

Unity 3D Oyunlar
Unity 3D Oyunlar

14 Ocak 2009 Çarşamba

Google Chrome'a Eklenti Desteği Geliyor

Google'ın "Sade olsun bizim olsun," yaklaşımı kendisini firmanın el attığı her yerde gösteriyor göstermesine de, yakın zamanda Gmail temalarıyla bu hususta tavizler verilmeye başladığını görmüştük. Görünen o ki, web uygulamalarından uzak durup tüy kadar hafif kalmaya çalışan tarayıcı Google Chrome da kullanıcı ısrarına yenilip eklentilere kavuşmak üzere.

"Chromium Developer Documentation" ("Chromium Geliştirici Dokümanları") sitesinin altında açılan "Eklentiler" sayfasına göre, Chrome için eklenti geliştirmenin bir kısım geçerli sebebi var. Bunlar, kısıtlı kullanım alanı olan bazı özelliklerin eklenti halinde bulunmasının daha evla olması, başka tarayıcılardan göçenlerin ayrılmak istemeyecekleri eklentileri bulunması ve Chrome'u paket halde sunacak ortakların kendi ihtiyaçlarına uygun özellikler ekleyebilmesi. Yani, Chrome için eklenti yazmaya başlayabilirsiniz. Ancak, Google'ın da bazı şartları var. Eklentilerin, standart web geliştirme tekniklerini kullanması, Chrome ekibi tarafından yapılmışcasına kaliteli olması, ayrıca devam ettirilebilir, dengeli, güvenli ve açık kaynaklı olması gerekiyor. Bir de Firefox'un eklentileri gibi sürekli olarak "Güncelle beni!" diye bağırmadan, sessizce güncellenmeliler.

Tabii bütün bu kurallara uyulsa da, eklentiler Chrome'un açılış ve gezinti hızını bir hayli azaltacak. Ama Google'ın tarayıcısına ilişkin planlarında gözünün yükseklerde olduğu da açık.

Kaynak: Yahoyt

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar