Unity 3D Oyunlar

Unity 3D Oyunlar
Unity 3D Oyunlar

3 Ocak 2009 Cumartesi

Google Chrome Eksiklikleri

Google Chrome Eksiklikleri
Chip Online'nin yayınladığı Google Chrome eksiklikleri yazısını yayınlıyoruz. Bu eksiklikler giderildiğinde güzel bir tarayıcı olmuş olacak. Umarım en kısa zamanda bu eksiklikler giderilir.

Firefox eklentileriyle uyum
Tarayıcılar artık basitçe internet üzerinden kullanıcıların sörf yapmasından öte, kullanıcılarına çok daha fazlasını sunuyorlar. Eklentiler de bu yönden bir kullanıcı için son derece önemli. Firefox, bilindiği gibi birçok çeşidi bulunan eklentileri sayesinde kolayca kişiselleştirilebiliyor. Bu nedenle Firefox'un eklentilerinin Chrome ile uyumlu olması birçok kullanıcının hoşuna gidebilir.

Temalar
Web tarayıcılarının teması da bir diğer önemli nokta. Kullanıcı arayüzünde (UI) değişiklik yapılabilmesi, kullanıcıların Chrome için istediği bir temayı kendi zevkine göre internet üzerinden seçebilmesi, Chrome için bir artı puan olabilir.

Online depo
Apple Store'a benzer bir platform neden Google Chrome için de olmasın? Örneğin Apple'ın iTunes Store ile iPhone için yaptığı gibi eklentilerin ve temaların düzenli bir şekilde Chrome'a aktarılması Chrome'u bir adım öteye taşıyabilirdi. Böyle bir özellik sayesinde, kullanıcılar, kullanıcı ayarlarını, bookmark'larını ve web geçmişini saklamak için daha fazla opsiyona sahip olabilirdi.

Güvenlik ve gizlilik
Aslında Chrome'un güvenlik ve gizlilik anlamında yeni bir şey bulmasına gerek yok; "gizli sayfa" seçeneğine zaten sahip. Malware ve phishing korumasında da söz sahibi olabilirse, Chrome kullanıcılar için alternatifsiz bir tarayıcı dahi olabilir.

Mac ve Linux desteği
Chrome'un bugün için en büyük eksikliklerinden birisi de Mac ve Linux altında çalışamaması. Diğer tarayıcılarla rekabet etmek isteyen Chrome, bu platformları da mutlaka desteklemeli.

Daha gelişmiş ayarlar
Örneğin temel web geçmiş kontrolleri (web geçmişinizi düzenli olarak tutan bir Chrome) ve History Tab yani Web Geçmişi sekmesiyle ziyaret edilen web sayfalarını ayrı bir sekmede görebilmek önemli bir adım olabilir. Bunun yanında daha iyi bir sekme yönetimi de Chrome'un ayarlarına eklenebilir.

Uyumluluk Modu
Firefox'un bir süredir sadece Microsoft Internet Explorer'da sorunsuz bir şekilde çalışan bazı web siteleriyle problem yaşadığı herkesin malumu. Sorun hala devam ediyor olsa da artık web siteleri kendilerini Firefox'a daha uyumlu bir hale getirmek için yoğun bir uğraş veriyor. Chrome da bu anlamda yeni bir Firefox olarak düşünülebilir; zira Chrome da bazı web sayfalarıyla ciddi bir uyumluluk sorunu yaşıyor. Firefox kullanıcıları uyumsuzluk problemini Firefox Internet Explorer'ı entegre eden IE Tab eklentisiyle aşabilirken, aynı durum Chrome için de pekala mümkün olabilir.

Flash problemi
Google Chrome'un en büyük dertlerinden biri de günümüzde artık birçok web sitesinde yer alan Flash uygulamaları. Flash, Chrome'da probleme neden olduğunda, web sayfası da erişilebilir olmaktan çıkabiliyor. Özellikle Flash oyunlarında yaşanılacak sorunlar kullanıcıların canını bu konuda epey sıkabilir. Bu nedenle Chrome'un bu konuda acil tedbirler alması gerekiyor.

Eklenti desteği
İlk maddede Firefox eklentileri ile uyumdan bahsettik. Ama sadece Chrome'a ait yeni eklentiler geliştirilmesinde de acele etmekte yarar var. Chrome'a, Firefox'ta olduğu gibi eklenti desteği kazandırılabilir; böylece Google Chrome, bugün popülaritesini büyük oranda eklentilerine borçlu olan Firefox'a bir adım daha yaklaşabilir. Örneğin Google, Google Docs servisini Chrome'la daha da entegre bir hale getirebilir ve kullanıcıların hem bu servisinden daha fazla faydalanmasını sağlarken hem de Chrome'un işlevini bu şekilde arttırabilir.

RSS Desteği
Chrome'un şu an için bir RSS desteği bulunmuyor; oysa günümüz web sitelerinin vazgeçilmez bileşenlerinden biri olan RSS'lerin mutlak suretle Chrome'la entegre olması gerekiyor.

Kaynak: Chip Online

4 yorum:

 1. forumlarda resim kopyalamıyor ve editör modu yok...Çok büyük bir eksiktir bu bence..

  YanıtlaSil
 2. temaları uygulamıyor neden acaba 2 gündür uğraşıyorumm :(:(

  YanıtlaSil
 3. 2 tane eksiklik var:
  1) Baskı ön izleme eksik. "IE tab" gibi bir eklentiyle sorun çözülmüyor. Chrome'u yavaşlatıyor. Chrome'un kendi "yazdır" menüsünde baskı ön izleme seçeneği olmalı.
  2) "Zoom" seçeneği hiç kullanışlı değil. Sayfada işlem yapmaya olanak vermiyor. IE'de olduğu gibi sayfanın bir köşesinde olmalı.

  Bunun dışında çok hızlısınız. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 4. evet, forumlarda editörleme modu yok düz yazı modu, ayrıca bedava sitemde konunun rengini ayarlayamıyorum.

  YanıtlaSil

Popüler Yayınlar