Unity 3D Oyunlar

Unity 3D Oyunlar
Unity 3D Oyunlar

3 Ekim 2008 Cuma

Google Analytics ile Hit Çıkış Kontrolü

Google Analytics Google Chrome yaratıcısı google'ın en sık kullanılan web sayaç sistemi. Extreme sayacın Türkiye ziyaretine kapanmasından sonra Google analytics'e daha çok ilgi gösterildi.

Google Analytics bir çok istatistik özelliği sunuyor. Kullanılan işletim sistemleri, browser sürümleri, ülke ve şehirler, sistem özellikleri, arama motoru ziyaretçileri, direkt ziyaretçiler, yönlendiren siteler (sayfalar) ve bir çok özelliği barındırıyor.

Google Analytics'in yazımızda anlatacağımız diğer özelliği ise hit çıkışlarını takip edebilmek. Sitenize reklam aldınız. Reklam'a tıklanma sayısını ölçemiyorsunuz ama kaç kez tıklanmış bilmek istiyorsunuz. Reklama tıklanma sayısını en kolay şekilde Google Analytics kodlarını kullanarak öğrenebiliyoruz. Bunun için Google Analytics'in yeni reklam kodunu kodları arasında kullanıyor olmamız gerekiyor.

Örneğin sitemizde yayınladığımız reklamın çıkış sayısını takip etmek istiyorsunuz.

Normal reklam linkimiz şu şekilde diyelim;

Google Analytics ile Hit Çıkış Kontrolü


Google Analytics ile reklam çıkışını izleyebilmemize yardımcı olan kod;

Google Analytics ile Hit Çıkış Kontrolü


Reklam kodune eklenmiş kod;

Google Analytics ile Hit Çıkış Kontrolü

Kod kısmında kullandığımız /reklam/www_googlechromeindir_com/ bölüm isteğimize göre düzenlenebilir. Burda kullandığımız kelimeler reklam çıkış sayısını görebilmemizi sağlayan bölüm olmuş oluyor. Diğer çıkış sayılarından ayırt etmiş oluyoruz.

Reklam çıkışlarını görebilmek için;
Google Analytics rapor ekranı > İçerik > En Popüler İçerik yolunu takip ederek ulaşıyoruz. Sonrasında alt kısımdan Sayfa bul kutusuna www_googlechromeindir_com yazıp git diyoruz. Karşımıza yukarıdaki reklam linkine tıklanma sayısı geliyor.

Bu uygulama ile flash içindeki url çıkışlarınıda sayabiliyoruz.

Umarım anlatabilmişimdir.
Bol ziyaretçili günler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar