Unity 3D Oyunlar

Unity 3D Oyunlar
Unity 3D Oyunlar

7 Eylül 2008 Pazar

Microsoft'un Belalısı Google Chrome'u Yarattı

Microsoft’un Explorer ile hakim olduğu, açık kaynak kodlu Firefox ile Safari ve Opera’nın yeniliklerle öne çıktığı tarayıcı pazarının son oyuncusu Google oldu.

Daha önce Gmail ile Microsoft’un Hotmail ürününe, Gtalk ile MSN Messenger’a ciddi darbe vuran Google şimdi de ‘Chrome’ ile gözünü Microsoft’un hâkim olduğu tarayıcı pazarına dikti.
Adres çubuğunda arama yapılıyor
Google’da alışıldık bir sistem olan ‘beta’ (deneme aşamasında) olarak kullanıma sunulan Chrome (krom diye okunuyor) basit tasarımı ve sunduğu geniş ekranla fark yaratıyor. Bugüne kadar tarayıcıların en üst bölümünde bulunan komut tuşlarına yer vermeyen Chrome, “arama” ile “adres çubuğu” fonksiyonlarını birleştirdi. Bu sayede adres çubuğundan web sitesine ulaşılabildiği gibi kelime bazlı arama da yapılabiliyor. Bu aramalar sadece Google özelinde değil, farklı motorlarda da yapılabiliyor.

İnternette ‘gizli gezinti’ yapın.
Chrome kullanıcının en çok ziyaret ettiği siteleri, ekran görüntüleriyle birlikte ekranda gösteriyor. Böylece kullanıcılar sık ziyaret ettiği adreslere kolaylıkla ulaşabiliyor. Bu bölümün sağında, adres çubuğunun yanındaki ‘yıldız’ işaretine tık’lanarak belirlenen ‘yer imleri’ bulunuyor.
Bu arada tüm kayıtlarını tarayıcısında tutmak istemeyen kullanıcılar, ‘yeni gizli pencere’ konumuna geçebilir. Bunun için adres çubuğunun sağ tarafındaki ilk ikona tık’layarak ilgili bölümü işaretlemek yeterli oluyor. Tabii ki her iki durumda da Google’ın hazırlamış olduğu ‘sözleşme’ imzalandığından dolayı, kullanıcının tüm arama, gezinme ve diğer bilgileri şirket tarafından saklanıyor. Bu anlaşma gereği ilgili bilgiler standart arama fonksiyonunda olduğu gibi farklı amaçlarla (reklam, satış, güvenlik...) kullanılabiliyor.

Açık kaynak kodlu, ama...
Chrome’ın kullanıcıya sunduğu diğer bir kolaylık ise, en üstte yer alan “artı” (+) işaretine tık’landığında yeni bir ekranın açılıyor olması. Bu özellike onlarca ekran yan yana sığdırılıyor, bu ekranlar istenildiği gibi sıralanabiliyor. Chrome’un cep telefonu versiyonu da yakında piyasaya sürülecek.
Chorme’un diğer tarayıcılara göre açılışta hızlı, gezinti sırasında ise yavaş olduğunu hatırlatalım (Yenileme çalışmaları sürüyor). Yeni özelliklere bakıldığında aslında çoğunun piyasadaki rakiplerinde ayrı ayrı da olsa kullanıldığı dikkat çekiyor.
‘Açık kaynak kodlu’ Chrome buna karşın Microsoft Windows destekli. Linux ve Mac OS versiyonu henüz yok. Chrome ücretsiz olarak bilgisayar kullanıcılarına sunuluyor.
Google Chrome’u denemek veya kullanmak için http://www.googlechromeindir.com/2008/09/google-chrome-indir.html adresindeki ‘indir’ bölümüne tık’lamak yeterli oluyor.

Kaynak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar